Začátek nové sezóny WRC se nezadržitelně blíží. Níže naleznete video z testování týmu Citroen Racing. Cílovou zemí se stalo Španělsko se šotolinovým povrchem.
pondělí 31. ledna 2011
neděle 30. ledna 2011
Solberg poprvé v Citroenu DS3 + VIDEO !
Petter Solberg měl o tomto víkendu první možnost vyzkoušet svůj nový stroj pro nadcházející sezónu mistrovství světa. Tím se stala novinka automobilky Citroen, model DS3 WRC. Sám jezdec o "déestrojce" řekl, že je to velmi živé auto, které se dobře řídí a užívá si každou minutu jízdy. Solberg by tak mohl navázat na skvělé výkony z minulé sezóny.
sobota 29. ledna 2011
Juho Hanninen i v dalších závodech IRC.
Fina Juho Hanninena uvidíme v IRC i po Monte-Carlo. Tým Škodamotorsport oficiálně oznámil, že se Hanninen zúčastní ještě minimálně závodů ve Skotsku a na Kypru. Ze strany Škodovky se nejspíše jedná o taktický tah, oba tyto závody totiž nabízejí bodování s koeficientem a Hanninen by tak měl vzít body soupeřům Jana Kopeckého.
pátek 28. ledna 2011
Rozhovor s Patrikem Sandellem.
Tento Švédský závodník, jako jeden z prvních pilotoval tehdy novou Fabii S2000. Přivedl ji dokonce do S-WRC, kde minulý rok obsadil celkově čtvrté místo. Letos si podle svých slov půjde pro prvenství. Více už v rozhovoru s jezdcem.
V loňském ročníku byla Vaše posádka na čtvrtém místě. Letos určitě chcete vyhrát.
Letos jdeme za vítězstvím. Vše jsme tomu podřídili.
I letos nebude lehká konkurence. Startuje Martin Prokop a třeba i Pavel Valoušek. Jak vidíte konkurenci?
Martin byl mým velkým soupeřem i v uplynulé sezóně. Krásně jsme si spolu zazávodili. A navíc je na sněhu velmi dobrý. Bude to pěkná bitva.V loňské sezóně jste byl druhý v klasifikaci SWRC. Máte už jasný program na letošní sezónu?
Můj program na letoší sezónu ještě není kompletně známý, řeknu to asi tak, že po švédsku se uvidí...Ve Švédsku pojedete s Fabií, kdo bude auto připravovat?
Fabia S2000 bude zlínské stáje JM Engineering.
Fabia je vám dobře známé závodní náčiní, budete ještě testovat?
Máme v plánu jednodenní test víkend před Švédském. Už se moc těším až se opět dostanu do závodního vozu.
Zdroj rozhovoru: rallyzone.cz
čtvrtek 27. ledna 2011
Martin Semerád i letos v P-WRC.
Tento mladý a talentovaný závodník, syn Josefa Semeráda se i letos zúčastní mistrovství světa produkčních vozů, P-WRC. Pár závodů se zúčastnil již minulý rok, většinou ho však zastavila nehoda nebo technická závada. V sezóně letošní celý tým Semerád Rally doufá v lepší výsledky, protože z P-WRC není tak dlouhá cesta do WRC.
středa 26. ledna 2011
Citroen otevřeně o "déestrojce" a nové sezóně + VIDEO !
Olivier Quesnel:
Jaký pocit u vás na počátku nové sezóny převažuje? Jste spíš netrpělivý, klidný, nebo máte obavy?
Tak rozhodně nepřevažuje klid! Je pravda, že už se nemůžu dočkat, až budeme ve Švédsku a dostaneme odpovědi na všechny ty otázky, které se před námi neustále objevují. Odvedli jsme dobou práci? Nezapomněli jsme na něco? Po prvních rychlostních zkouškách budeme už mít nějakou představu, ale nesmíme přitom zapomínat, že ve Švédsku není v rámci celého mistrovství světa zrovna nejtypičtější terén. Musíme si zachovat chladnou hlavu. Tým Citroën Racing je jako stroj na vítězství a není důvod, proč by se měl z jednoho dne na druhý zadřít. Mám plnou důvěru v práci týmu, ale netrpělivě čekáme na první částečné výsledky z 1. RZ ve Švédské rallye!
Myslíte, že budete muset zasahovat do soupeření mezi Sébastienem Loebem a Sébastienem Ogierem?
Ve Švédsku to bude jednoduché. Oba naši jezdci vystartují s nulou na svém bodovém kontě. Citroën jim stejně jako vždy v minulosti poskytne naprosto stejné podmínky. Pokud jeden zajede lepší čas než druhý, bude to jen proto, že bude rychlejší! Nemám ve zvyku být pod tlakem – momentálně neexistuje žádné soupeření, do kterého bych musel zasahovat. Můžu vám jen říct, že jsme všichni jedna velká rodina. Titul jezdců je možná hodnotnější a mediálně známější, ale titul konstruktérů znamená pro značku pořád hodně. Oba dva naši piloti jsou inteligentní hoši a vědí, o co Citroënu jde.
Citroën Racing Technologies poskytne tři DS3 WRC soukromým jezdcům. Co vás k tomu vedlo?
Než se ve WRC objeví noví konstruktéři, myslím, že je úkolem Citroënu přispět k atraktivnosti šampionátu. Proto jsme šťastní, že se podařilo dosáhnout dohody s Petterem Solbergem, Kimi Räikkönenem a Peterem van Merksteijnem. Není naším zásadním cílem pronajímat závodní auta, ale jsme hrdí na to, že můžeme do naší velké rodiny počítat i tyto piloty.
Činnosti týmu Citroën Racing se neomezují na WRC. Rok 2010 byl poznamenán představením vozů DS3 R3 a DS3 Racing. Jak uvedení těchto dvou vozů hodnotíte?
Vůz DS3 R3 pokračuje v dlouhé linii vozů určených pro soukromé jezdce. Během několika měsíců se ve své kategorii prosadil jako měřítko kvality. Obchodně se to projevuje mnohem vyšším počtem objednávek, než jsme doufali. Z úspěchu vozu DS3 R3, který se prosazuje v rámci závodů Citroën Racing Trophy po celé Evropě, jsme nadšeni. Úspěch provází i model DS3 Racing. Všech 2000 plánovaných kusů je na nejlepší cestě najít svého zákazníka a momentálně přemýšlíme nad tím, že roční výrobu zvýšíme.
Jaké jsou v těchto dvou oblastech perspektivy?
Vyrábět sériové sportovní vozy je pro tým Citroën Racing novinka, která ale značce otevírá nové vyhlídky na nové trhy. Když se podíváme na úspěch vozu DS3 Racing, uvažujeme samozřejmě i o dalších modelech řady DS. Pokud jde o závody určené pro zákazníky, tady nás velice zajímá, že by FIA mohla přijít s novými předpisy „FIA R4“, které by dovolily vyvinout vozy typu R3 s pohonem všech kol. To by byl úžasný nástroj pro výchovu mladých pilotů.
Pokud jde o vyhledávání a výchovu mladých nadějí, zde se často jako příklad uvádí Rallye Jeunes. Citroën nedávno oznámil uzavření partnerství s Francouzkou federací automobilového sportu, které by mělo tuto akci znovu vzkřísit k životu. Co vás k tomu vede?
Toto spojení je podle mě naprosto přirozené. Když Citroën najal pro mistrovství světa v rallye Sébastiena Loeba a Sébastiena Ogiera, probudil v mladých Francouzích, kteří s nimi prožívají jejich úspěchy, sny o závodění. S Rallye Jeunes jim umožníme se dotknout svého snu a ukázat za volantem vozu DS3, co umí. Pro ty nejnadanější vede potom cesta až na vrchol. Dodal bych, že Rallye Jeunes je dokonalou marketingovou akcí, protože dostane tisíce mladých do prodejen Citroën, kde se seznámí s naší značkou a se vším, co k ní patří.
Můžete nám říct víc o podmínkách?
Účastníci nesmí mít licenci na závody rallye a musí jim být mezi 18 a 25 lety. Šest regionálních etap ve Francii určí nejlepší mladé piloty, kteří se kvalifikují do národního finále. Oficiální start akce proběhne na Francouzské rally v říjnu 2011 a dva vítězové se zúčastní šesti závodů francouzského mistrovství v rallye.
Xavier Mestelan-Pinon (technický manažer Citroën Racing)
Co se stalo od října loňského roku, kdy byl na pařížském autosalonu odhalen vůz Citroën DS3 WRC?
Naší prioritou bylo nasbírat testovací kilometry za nejrůznějších podmínek. Díky tomu, že jsme pro testy vyrobili druhý vůz DS3 WRC, mohli jsme zajišťovat testovací jízdy každých 14 dnů. Testy nám umožnily pracovat na spolehlivosti a naučili jsme se auto chápat, porozuměli jsme tomu, jak reaguje na změny seřízení. V průběhu času jsme se dopracovali k jasnému technickému nastavení a v posledních týdnech jsme se soustředili na věci jako je umístění bezpečnostních prvků a kontrolních skříněk FIA, místa posádek a jejich vyškolení v používání vozu mimo servisní zónu… Naším největším problémem bylo pracovat v horkém podnebí. Podařilo se nám najít trochu horka na jihu Evropy.
Máte nějaké zvláštní obavy ohledně spolehlivosti?
Myslím, že jsme odvedli dobrou práci, s ohledem na to, jak málo času jsme měli. Rizika samozřejmě existují. Nesmíme zapomínat, že vůz DS3 WRC je úplně nové auto, na rozdíl od C4, která byla z širšího hlediska obdobou Xsary.
Nejnovější změna se týkala pneumatik. Jaký to mělo dopad na vývoj vozu?
Michelin je historickým partnerem Citroënu, takže musím nejprve vyjádřit radost, že jsme se s tímto výrobcem a částí jeho technického týmu opět shledali. Tato radost nic neubírá na spokojenosti, kterou jsme vyjádřili po třech letech spolupráce s naším předchozím partnerem. Vzhledem k tomu, že pneumatiky Michelin jsou zcela jiné, museli jsme zrevidovat dost věcí, pokud jde o geometrii náprav: tuhost odpružení, odklon kol, torzní stabilizátory… Pneumatiky Michelin jsou výkonné a nabízejí velmi přesné jízdní vlastnosti, především na asfaltu.
Myslíte, že tyto nové „World Rally Cars“ jsou pro diváka zajímavější než předchozí generace?
Kompaktnější rozměry auta snižují jeho setrvačnost. Bez středového diferenciálu musíme počítat s tím, že fáze brzdění budou vykazovat vyšší mobilitu, a to i na asfaltu. Motor bere víc otáček a je o něco hlučnější, absence poloautomatického řízení převodovky donutí piloty, aby se za volantem víc snažili… Řekl bych, že tato nová auta budou divácky opravdu zajímavější!
Sébastiena Loeb:
Jak se cítíte za volantem vozu Citroën DS3 WRC?
Pocity jsou úplně jiné než u C4. Vůz DS3 je kratší, takže je v ostrých zatáčkách mrštnější, ale také živější v rychlých úsecích. Obecně se budeme muset za volantem vyvinout větší úsilí. Důvodů je víc: chování vozu způsobené jeho rozměry, absence středového diferenciálu, který by umožnil rozložit náhon mezi přední a zadní nápravu, návrat k mechanické převodovce, kvůli kterému budeme muset velmi často pouštět volant…
Jste spokojený s tím, čeho tým v mezičase dosáhl?
Myslím, že tým odvedl výbornou práci. Nepodařilo se nám dosáhnout stejných výsledků na všech površích. Hodně času jsme strávili na šotolině, protože s tou se na mistrovství světa setkáváme nejčastěji. Myslím, že se máme ještě co učit na sněhu, ale to se těžko odhaduje, neboť nám chybí srovnání. Nové předpisy do chování vozů hodně zasáhly.
No právě, co si myslíte o nových předpisech? Jsou s nimi piloti spokojení?
Ano, auto se příjemně řídí. Výkony motoru umožňují využívat všech vlastností podvozku. Určitě bychom vždycky chtěli větší výkon, ale myslím, že tyhle nové WRC jsou naprosto úžasné. Při řízení budeme muset být šikovní a optimalizovat dráhu vozu, abychom si při průjezdu zatáček udrželi co nejlepší rychlost.
Co tahle sezóna znamená pro vás osobně?
Je to nová výzva, kdy nás oproti předchozím sezónám čeká víc nejistot. I naši soupeři věnovali vývoji strojů hodně pozornosti a pro srovnání si musíme počkat na první rallye. V každém případě musím začít tím, že budu rychlejší než soupeři ve stejných vozech jako já. Porazit Sébastiena Ogiera a Pettera Solberga nebude vůbec jednoduché! Myslím, že tato sezóna bude těžká, ale to jen zvyšuje moji motivaci.
Sébastiena Ogier:
Jak se cítíte za volantem vozu Citroën DS3 WRC?
Stejně jako Seb se domnívám, že hutnější rozměry DS3 znamenají výhody i nevýhody podle toho, na jakém terénu se jede. Vzhledem k tomu, že motor má menší točivý moment, než jsme byli zvyklí, musíme ho pořád vytáčet, trochu jako u atmosférického motoru. Návrat k mechanické převodovce znamená o něco delší dobu na řazení a vyžaduje od pilota větší úsilí. Za „normálních“ podmínek to nebude žádný problém, ale horší by to mohlo být ve velkém horku nebo na konci dlouhých rychlostních zkoušek.
Jste spokojený s tím, čeho tým v mezičase dosáhl?
Pracovní výkonnost týmu na mě zapůsobila,vždyť jsme od konce minulé sezóny absolvovali mnoho testovacích jízd. Mám dojem, že jsme času, který byl k dispozici, využili dobře. Už se těším, až se postavím na start Švédské rallye a poměřím se se stopkami!
Myslíte si, že jsou nové předpisy pro mistrovství světa v rallye pozitivní?
Cílem bylo přitáhnout nové konstruktéry. Tento rok se k nám přidá třetí značka. To je pro všechny pozitivní, počínaje diváky. Myslím, že tahle nová auta budou skvělá, s větším skluzem a motory vytáčenými vysoko do otáček. Není pochyb o tom, že podívaná to bude přinejmenším stejně dobrá jako v předchozích ročnících!
Co očekáváte od své první sezóny, kterou celou strávíte v týmu Citroën Total World Rally Team?
Ta rovnice má tolik neznámých, že mohu jen těžko vynášet přesné cíle. Výsledek Švédské rallye nebude pro pořadí v mistrovství nezbytně reprezentativní. Na to si budeme muset tři nebo čtyři rally počkat. Pokud jde o nás, my nevstupujeme do prvního závodu s přílišnými ambicemi. Dodnes jsme absolvovali jen dvě zimní rallye a těžko budeme moci soupeřit se skandinávskými piloty. I když konečným cílem je získání světového titulu, nejsem tím nijak posedlý. Zato chci získat body v každé rally, proniknout mezi vozy v čele a získat další zkušenost ve WRC.
Zdroj rozhovoru: rally-mania.cz
úterý 25. ledna 2011
Jak se staví speciál WRC ?
V přiloženém videu se můžete podívat na to, jak se staví zavodní speciál pro mistrovství světa WRC. Jedná se o stovky hodin práce. Ve videu předvedou svoje umění mechanici týmů Stobart a Monster WRC tým ještě na dnes, už starém modelu Focus WRC a Subaru Impreza .
pondělí 24. ledna 2011
Plány Citroenu pro letošní sezónu.
Plány loňského vítězného týmu nejsou již tradičně nijak skromné. Citroen racing chce opět ovládnout mistrovství světa. Jak v celkovém hodnocení posádek, tak v poháru konstruktérů. Letos se však nejspíše nebude jednat o lehkou záležitost. Tým zatím neví, jak je na tom jeho hlavní konkurent Ford. Jasněji tak bude až po prvním závodu ve Švédsku.
"Tým má pro letošek jednoduchý a ambiciózní úkol, obhájit titul mezi značkami i jezdci,"říká Olivier Quesnel.
"DS3 je kratší než C4 a proto se lépe ovládá v zatáčkách, ale je nervóznější na rychlých úsecích," říká Sébastien Loeb. "Souboj se Sébastienem Ogierem a Petterem Solbergem je velká výzva a jen to zvyšuje mou motivaci."
"Nemůžu se dočkat startu ve Švédsku až konečně porovnáme časy," říká Sébastien Ogier. "Chci bodovat v každém závodě, pohybovat se na čele a získávat další zkušenosti."
"Tým má pro letošek jednoduchý a ambiciózní úkol, obhájit titul mezi značkami i jezdci,"říká Olivier Quesnel.
"DS3 je kratší než C4 a proto se lépe ovládá v zatáčkách, ale je nervóznější na rychlých úsecích," říká Sébastien Loeb. "Souboj se Sébastienem Ogierem a Petterem Solbergem je velká výzva a jen to zvyšuje mou motivaci."
"Nemůžu se dočkat startu ve Švédsku až konečně porovnáme časy," říká Sébastien Ogier. "Chci bodovat v každém závodě, pohybovat se na čele a získávat další zkušenosti."
neděle 23. ledna 2011
Co nás letos ve WRC čeká a nemine ?
Není to tak dlouho, co končil minulý ročník WRC, teď už se kvapem blíží letošní. Ten startuje 13. února švédskou rally.
Rok 2011 bude v historii World Rally Championship dalším přelomovým. Na jezdce a týmy čeká plno novinek, jaké ? Čtěte dále...
Hlavní změnou je určitě ta, která se týká parametrů závodních speciálů. Jak už bylo několikrát zmíněno, staré "dvoulitrové" turbomotory vystřídají také přeplňované "jednašestky". Ty mají v podstatě stejný výkon, ale menší kroutící moment. Podle samotných jezdců vyniknou jejich jezdecké kvality. Přední automobilky sáhly k řešení tohoto nového pravidla změnou modelu svého speciálu. U Fordu se jím stala Fiesta, Citroen si vybral vůz DS3.
Další novinkou je i vstup Mini-Cooperu do mistrovství světa. Jejich strojem se stal model Countryman.
Po úspěchu S-WRC bude tento šampionát pro vozy specifikace S2000 pokračovat i v roce letošním.
Oproti minulým ročníkům už se mistrovství pro začínající piloty nebude jmenovat J-WRC, ale WRC Academy. Nejedná se jen o změnu názvu, ale údajně by se měla objevit větší podpora mladých a začínajících jezdců.
Kalendář sezóny 2011:
13. únor - Švédsko
6. března - Mexiko
27. března - Portugalsko
17. dubna - Jordánsko
8. května - Itálie
29. května - Argentina
19. června - Řecko
31. července - Finsko
21. srpna - Německo
11. září - Austrálie
2. října - Francie
23. října - Španělsko
13. listopadu - Velká Británie
Rok 2011 bude v historii World Rally Championship dalším přelomovým. Na jezdce a týmy čeká plno novinek, jaké ? Čtěte dále...
Hlavní změnou je určitě ta, která se týká parametrů závodních speciálů. Jak už bylo několikrát zmíněno, staré "dvoulitrové" turbomotory vystřídají také přeplňované "jednašestky". Ty mají v podstatě stejný výkon, ale menší kroutící moment. Podle samotných jezdců vyniknou jejich jezdecké kvality. Přední automobilky sáhly k řešení tohoto nového pravidla změnou modelu svého speciálu. U Fordu se jím stala Fiesta, Citroen si vybral vůz DS3.
Další novinkou je i vstup Mini-Cooperu do mistrovství světa. Jejich strojem se stal model Countryman.
Po úspěchu S-WRC bude tento šampionát pro vozy specifikace S2000 pokračovat i v roce letošním.
Oproti minulým ročníkům už se mistrovství pro začínající piloty nebude jmenovat J-WRC, ale WRC Academy. Nejedná se jen o změnu názvu, ale údajně by se měla objevit větší podpora mladých a začínajících jezdců.
Kalendář sezóny 2011:
13. únor - Švédsko
6. března - Mexiko
27. března - Portugalsko
17. dubna - Jordánsko
8. května - Itálie
29. května - Argentina
19. června - Řecko
31. července - Finsko
21. srpna - Německo
11. září - Austrálie
2. října - Francie
23. října - Španělsko
13. listopadu - Velká Británie
sobota 22. ledna 2011
Rally Monte-Carlo - 2.část - Souhrn závodu.
Letošní jubilejní roční slavné rally přinesl opět spoustu zajímavého, pojďme si v krátkosti vše podstatné zrekapitulovat.
Po první etapě vše vypadalo velice zajímavě. V čele byl Juho Hanninen s náskokem více jak dvou minut. Z druhého místa mu "hlídal záda" také s Fabií S2000 Freddy Loix, třetí byl Petter Solberg. Pro Škodovku tak vše vypadalo více, než dobře.
Pak ovšem přišla smolná druhá etapa. V té vše ovládlo počasí, tratě několika průjezdů zasypala pořádná dávka sněhu. Juho Hanninen a Jan Kopecký jeli na přechodných pneumatikách, což znamenalo obrovskou ztrátu (Hanninen 4 minuty a Kopecký 7 minut) do cíle se doslova doklouzali a bylo po nadějích na umístění na "bedně".
Ve večerní třetí etapě se jim sice podařilo část ztraceného času nahnat, ale v pořadí se nic nezměnilo. Kopecký dojel na osmém místě, Hanninen byl šestý. Vše nedopadlo tak špatně, na druhé místo se totiž vyšplhal Freddy Loix, který tak zachránil čest mladoboleslavské automobilky.
Podařený závod mají za sebou Peugeoty, v první pětce jsou hned čtyři. Konečné první místo obsadil pěknou jízdou a vhodnou volbou pneumatik Bryan Bouffier.
Monte se stalo smolnou soutěží pro malajský Proton, oba vozy totiž nedokončily ani první etapu. Atkinson měl už 700 metrů po startu problémy s elektroinstalací a Andersson v druhé rychlostní zkoušce havaroval.
Do cíle nakonec nedorazil ani Petter Solberg, kterého také potkaly technické problémy. Konkrétně s alternátorem.
Konečné výsledky zde: http://motorsport-rally.blogspot.com/2011/01/rally-monte-carlo-prubezne-vysledky.html
Po první etapě vše vypadalo velice zajímavě. V čele byl Juho Hanninen s náskokem více jak dvou minut. Z druhého místa mu "hlídal záda" také s Fabií S2000 Freddy Loix, třetí byl Petter Solberg. Pro Škodovku tak vše vypadalo více, než dobře.
Pak ovšem přišla smolná druhá etapa. V té vše ovládlo počasí, tratě několika průjezdů zasypala pořádná dávka sněhu. Juho Hanninen a Jan Kopecký jeli na přechodných pneumatikách, což znamenalo obrovskou ztrátu (Hanninen 4 minuty a Kopecký 7 minut) do cíle se doslova doklouzali a bylo po nadějích na umístění na "bedně".
Ve večerní třetí etapě se jim sice podařilo část ztraceného času nahnat, ale v pořadí se nic nezměnilo. Kopecký dojel na osmém místě, Hanninen byl šestý. Vše nedopadlo tak špatně, na druhé místo se totiž vyšplhal Freddy Loix, který tak zachránil čest mladoboleslavské automobilky.
Podařený závod mají za sebou Peugeoty, v první pětce jsou hned čtyři. Konečné první místo obsadil pěknou jízdou a vhodnou volbou pneumatik Bryan Bouffier.
Monte se stalo smolnou soutěží pro malajský Proton, oba vozy totiž nedokončily ani první etapu. Atkinson měl už 700 metrů po startu problémy s elektroinstalací a Andersson v druhé rychlostní zkoušce havaroval.
Do cíle nakonec nedorazil ani Petter Solberg, kterého také potkaly technické problémy. Konkrétně s alternátorem.
Konečné výsledky zde: http://motorsport-rally.blogspot.com/2011/01/rally-monte-carlo-prubezne-vysledky.html
středa 19. ledna 2011
Rally Monte-Carlo - 1.část - konečné výsledky.
V první části článku přináším konečné výsledky letošního ročníku Rally Monte Carlo.
Konečné výsledky:
1.Bouffier-Panseri (207) 3:32:55.6hod
2.Loix-Miclotte (Fabia) + 32.5s
3.Wilks-Pugh (207) + 1:19.7min
4.Sarrazin-Renucci (207) + 1:21.9
4.Wilks-Pugh (207) + 1:19.7
5.Delecour-Savignoni (207) + 1:22.4
6.Hänninen-Markkula (Fabia) + 1:29.3
7.Vouilloz-Veillas (Fabia) + 4:47.8
8.Kopecký-Starý (Fabia) + 7:45.9
9.Basso-Dotta (207) + 8:46.0
10.Gardemeister-Tuominen (207) + 9:09.0
Konečné výsledky:
1.Bouffier-Panseri (207) 3:32:55.6hod
2.Loix-Miclotte (Fabia) + 32.5s
3.Wilks-Pugh (207) + 1:19.7min
4.Sarrazin-Renucci (207) + 1:21.9
4.Wilks-Pugh (207) + 1:19.7
5.Delecour-Savignoni (207) + 1:22.4
6.Hänninen-Markkula (Fabia) + 1:29.3
7.Vouilloz-Veillas (Fabia) + 4:47.8
8.Kopecký-Starý (Fabia) + 7:45.9
9.Basso-Dotta (207) + 8:46.0
10.Gardemeister-Tuominen (207) + 9:09.0
úterý 18. ledna 2011
Rally Monte-Carlo na suchu ?
Tradiční Rally Monte Carlo, která v podstatě vždy otvírá nový ročník rally soutěží, bude podle všech předpokladů letos na suchu. To je oproti letům minulým poměrně ojedinělá situace. Obleva potkala celou Evropu a tak ani Monte-Carlo nebylo ušetřeno. Sníh je lehce pouze kolem trati, asfalt je z 90 % suchý. Do hry se může ještě zapojit počasí, podle předpovědi na čtvrtek by se mělo ochladit a vyloučen není ani déšť.
Rally startuje zítra (ve středu 19.1.), pojedou se konkrétně čtyři rychlostní zkoušky. Závod končí brzy ráno v sobotu (22.1.). Po celou rally budu přinášet co možná nejaktuálněji výsledky.
David Vršecký komentuje letošní Dakar.
David Vršecký, který je spíše známý z šampionátu tahačů, dostal šanci zúčastnit se letošního ročníku Rally Dakar. Jak sám říká za opravdu krátké účinkování toho zažil dost. Víc už v jeho komentáři:
„Metal jsem salta kamiónem. Viděl přes milión nadšených fanoušků. Bál se o kluky z auta
Martina Kolomého a zažil nouzové přistání. Na prvních deset dní nového roku hodně adrenalinu.“
„Slyšel jsem toho o Dakaru hodně, viděl spoustu obrazového materiálu. Ve srovnání s tím, co jsem zažil v Argentině, je to ale o ničem. Dakar nelze převyprávět, Dakar se musí zažít. Nabyl jsem dojmu, že se jedná o soutěž, jejímž primárním cílem je od začátku devastace závodníků. Šanci přežít, tedy dojet mají jen ti nejsilnější.“
„Vzhledem k tomu, že Jižní Amerika je přece jen dále, než Afrika, vedle přípravy na závod hrají hlavní roli logistika a schopnost připravit
posádkám co nejlepší podmínky. S Robinem Dolejšem jsme jenom zírali na to, co všechno dokážou udělat tovární týmy pro své hvězdy kalibru Sainze, Peterhansela nebo Čagina s Kabirovem,“ říká David. „Měl jsem možnost stát u zrodu Buggyry, tedy privátní značky, které dokázala a dokáže porážet produkty velkých továren. Na Dakaru si to v této chvíli nedokážu dost dobře představit. Každé přijetí do bivaku představuje konfrontaci s brutální finanční i organizační silou koncernů, pro které představují dva týdny na soutěži ideální marketingovou možnost prezentace. V případě jezdců na vozech značky KAMAZ jsem poprvé viděl, co znamená, když se řekne, že peníze nehrají žádnou roli. Stačí, pokud se vyhrává. Žádná romantika, ale velký byznys.“
„Je to hodně čerstvé. Naše posádka sice vypadla hodně brzo, pak jsme ale dopravovali za strastiplných podmínek poničené auto do Buenos Aires, takže jsme svým způsobem pokračovali. Potřebuji proto od Dakaru časový odstup. Bavili jsme se o tom, co všechno lze vylepšit z technického hlediska na autech. Prakticky na všem jsme se shodli. V mém případě výzva Dakar trvá, ale, co bude za rok, to v této chvíli opravdu nevím.“
Zdroj rozhovoru: rallyzone.cz
„Metal jsem salta kamiónem. Viděl přes milión nadšených fanoušků. Bál se o kluky z auta
Martina Kolomého a zažil nouzové přistání. Na prvních deset dní nového roku hodně adrenalinu.“
„Slyšel jsem toho o Dakaru hodně, viděl spoustu obrazového materiálu. Ve srovnání s tím, co jsem zažil v Argentině, je to ale o ničem. Dakar nelze převyprávět, Dakar se musí zažít. Nabyl jsem dojmu, že se jedná o soutěž, jejímž primárním cílem je od začátku devastace závodníků. Šanci přežít, tedy dojet mají jen ti nejsilnější.“
„Vzhledem k tomu, že Jižní Amerika je přece jen dále, než Afrika, vedle přípravy na závod hrají hlavní roli logistika a schopnost připravit
posádkám co nejlepší podmínky. S Robinem Dolejšem jsme jenom zírali na to, co všechno dokážou udělat tovární týmy pro své hvězdy kalibru Sainze, Peterhansela nebo Čagina s Kabirovem,“ říká David. „Měl jsem možnost stát u zrodu Buggyry, tedy privátní značky, které dokázala a dokáže porážet produkty velkých továren. Na Dakaru si to v této chvíli nedokážu dost dobře představit. Každé přijetí do bivaku představuje konfrontaci s brutální finanční i organizační silou koncernů, pro které představují dva týdny na soutěži ideální marketingovou možnost prezentace. V případě jezdců na vozech značky KAMAZ jsem poprvé viděl, co znamená, když se řekne, že peníze nehrají žádnou roli. Stačí, pokud se vyhrává. Žádná romantika, ale velký byznys.“
„Je to hodně čerstvé. Naše posádka sice vypadla hodně brzo, pak jsme ale dopravovali za strastiplných podmínek poničené auto do Buenos Aires, takže jsme svým způsobem pokračovali. Potřebuji proto od Dakaru časový odstup. Bavili jsme se o tom, co všechno lze vylepšit z technického hlediska na autech. Prakticky na všem jsme se shodli. V mém případě výzva Dakar trvá, ale, co bude za rok, to v této chvíli opravdu nevím.“
Zdroj rozhovoru: rallyzone.cz
pondělí 17. ledna 2011
"Válečné" zbarvení vozů týmu Peugeot UK.
Peugeot UK představil nové zbarvení svých 207miček S2000 pro letošní ročník Intercontimental Rally Chalenge. Peugeot bude nejspíše stejně, jako tomu bylo v minulé sezóně jedním z největších konkurentů Škody motorsport týmu. Jak bude nová "dvěstěsedmička" anglického týmu francouzské automobilky vypadat? Podívejte se níže.
neděle 16. ledna 2011
Rally Dakar 2011 obrazem.
Letošní ročník dakarské rally je již minulostí. Po kompletním souhrnu (zde: http://motorsport-rally.blogspot.com/2011/01/rally-dakar-2011-pohrebiste-ceskych.html ) si pojďme celý závod prohlédnout prostřednictvím několika málo fotografií.
Zdroj fotografií: Dakar.com
sobota 15. ledna 2011
Rally Dakar 2011, pohřebiště českých nadějí aneb souhrn všeho zajímavého.
Dakar 2011, kde začít ? Letošní ročník nabídl mnoho zajímavého a je tak složité hledat to nejpodstatnější, začnu tedy z pohledu českého fanouška. Hned od začátku vypadalo vše velice nadějně zejména díky 4kolkařům Macháčkovi s Plechatým, ti si hned od první etapy počínali skvěle. Vše se dařilo až do šesté etapy, ve které Plechatý ulomil kolo a sen o dobrém umístění se rozplynul, do problémů se dostal i Macháček, který minul vinou poruchy GPS několik kontrolních bodů a naskočila mu tak dvouhodinová penalizace (ta byla později zkrácena na polovinu), z třetího místa tak spadnul až na sedmé a musel pořádně zabrat. To se mu povedlo a až do jedenácté etapy držel opět skvělé třetí místo, v této etapě však ulomil zadní poloosu a závod pro něj opravdu smolně skončil.
Ještě více smůly se čechům lepilo na paty v kategorii kamionů. Ve druhé etapě přišla nehoda posádky Spáčil - Vršecký. Jejich Tatra vylétla z trati a udělala několik přemetů, posádce se nic nestalo, závod však pro ní skončil. Třetí etapu z našeho pohledu poznamenaly další potíže české posádky. Kolomý a Lamač museli být hospotalizování po tom, co se při přejíždění extrémní nerovnosti doslova rozlétli po kabině, oba jmenovaní museli být převezeni do nemocnice. Konkrétně Lamač měl zlomené dva obratle a čekala ho náročná operace. Naposledy závod ukončil předčasně Aleš Loprais, který až do deváté etapy i přes problémy držel skvělou třetí příčku a byl tak horkým favoritem na přerušení nadvlády Kamazů. V této etapě se jeho Tatře doslova rozletělo turbo a po dlouhé opravě nakonec dojel na 30% výkonu do cíle s velkou ztrátou a propadl se tak na čtvrtou příčku. Minul však několik kontrolních bodů a následně byl diskvalifikován.
Letošní dakarská rally se tak stala "pohřebištěm" český posádek a jejich nadějí. Do cíle z čechů dorazil pouze trucker Vildmam s Liazem (14.) a čtyřkolkař Pabiška s Yamahou (31.).
Teď už pojďmě ke konečným výsledkům.
V kategorii automobilů si premiérové vítězství připsal Nasser Al-Attiyah, který porazil fenomény Dakaru, Španěla Carlose Sainze a Stéphana Peterhansela. Druhý skončil překvapivě De Villiers.
Ve čtyřkolkách si pro prvenství dojel Patronelli před Halpernem a Laskawiecem.
Kamiony kompletně ovládla ruská čtveřice s Kamazy: Čagin, Kabirov, Nikolajev a Merdějev. Jedná se tak o opravdu obdivuhodný výkon. Čagin si připsal již sedmé vítězství a překonal tak v počtu vyhraných Dakarů Karla Lopraise.
Motorkářům v podstatě až na pár vyjímek vládnul Španěl Marc Coma a dojel si tak už pro své třetí vítězství v tomto závodě, druhý skončil Francouz Cyril Despres. Třetí místo pevně držel Lopez Contrado, před cílem poslední etapy mu však praskl tlumič a třetí místo v celkovém pořadí tak přenechal Rodriguesovi. V podání domácího Chilana se tak jedná o obrovskou smůlu a dá se říct, že se určitě nechtěně stal smolařem letošního Dakaru.
Dakar 2011 byl podle jezdců, ale i novinářů a ostatních zúčastněných opravdu velice náročný. Všem těm, kteří dorazili do cíle, tak zajisté patří obrovská poklona za jejich výkon. Tento článek a celou dakarskou rally 2011 bych zakončil výrokem "sláva vítězům a čest poraženým". Těším se spolu s Vámi na ročník příští, ve kterém se snad našim posádkám povede lépe.
- Konečné výsledky stručně ještě jednou:
Motocykly: 1.Coma 2.Despres 3 Rodrigues
Čtyřkolky: 1.Patronelli 2.Halpern 3.Laskawiec
Automobily: 1.Al-Attiyah 2.De Villies 3.Sainz
Kamiony: 1.Čagin 2.Kabirov 3.Nikolajev
Ještě více smůly se čechům lepilo na paty v kategorii kamionů. Ve druhé etapě přišla nehoda posádky Spáčil - Vršecký. Jejich Tatra vylétla z trati a udělala několik přemetů, posádce se nic nestalo, závod však pro ní skončil. Třetí etapu z našeho pohledu poznamenaly další potíže české posádky. Kolomý a Lamač museli být hospotalizování po tom, co se při přejíždění extrémní nerovnosti doslova rozlétli po kabině, oba jmenovaní museli být převezeni do nemocnice. Konkrétně Lamač měl zlomené dva obratle a čekala ho náročná operace. Naposledy závod ukončil předčasně Aleš Loprais, který až do deváté etapy i přes problémy držel skvělou třetí příčku a byl tak horkým favoritem na přerušení nadvlády Kamazů. V této etapě se jeho Tatře doslova rozletělo turbo a po dlouhé opravě nakonec dojel na 30% výkonu do cíle s velkou ztrátou a propadl se tak na čtvrtou příčku. Minul však několik kontrolních bodů a následně byl diskvalifikován.
Letošní dakarská rally se tak stala "pohřebištěm" český posádek a jejich nadějí. Do cíle z čechů dorazil pouze trucker Vildmam s Liazem (14.) a čtyřkolkař Pabiška s Yamahou (31.).
Teď už pojďmě ke konečným výsledkům.
V kategorii automobilů si premiérové vítězství připsal Nasser Al-Attiyah, který porazil fenomény Dakaru, Španěla Carlose Sainze a Stéphana Peterhansela. Druhý skončil překvapivě De Villiers.
Ve čtyřkolkách si pro prvenství dojel Patronelli před Halpernem a Laskawiecem.
Kamiony kompletně ovládla ruská čtveřice s Kamazy: Čagin, Kabirov, Nikolajev a Merdějev. Jedná se tak o opravdu obdivuhodný výkon. Čagin si připsal již sedmé vítězství a překonal tak v počtu vyhraných Dakarů Karla Lopraise.
Motorkářům v podstatě až na pár vyjímek vládnul Španěl Marc Coma a dojel si tak už pro své třetí vítězství v tomto závodě, druhý skončil Francouz Cyril Despres. Třetí místo pevně držel Lopez Contrado, před cílem poslední etapy mu však praskl tlumič a třetí místo v celkovém pořadí tak přenechal Rodriguesovi. V podání domácího Chilana se tak jedná o obrovskou smůlu a dá se říct, že se určitě nechtěně stal smolařem letošního Dakaru.
Dakar 2011 byl podle jezdců, ale i novinářů a ostatních zúčastněných opravdu velice náročný. Všem těm, kteří dorazili do cíle, tak zajisté patří obrovská poklona za jejich výkon. Tento článek a celou dakarskou rally 2011 bych zakončil výrokem "sláva vítězům a čest poraženým". Těším se spolu s Vámi na ročník příští, ve kterém se snad našim posádkám povede lépe.
- Konečné výsledky stručně ještě jednou:
Motocykly: 1.Coma 2.Despres 3 Rodrigues
Čtyřkolky: 1.Patronelli 2.Halpern 3.Laskawiec
Automobily: 1.Al-Attiyah 2.De Villies 3.Sainz
Kamiony: 1.Čagin 2.Kabirov 3.Nikolajev
Rally Dakar 2011 - ZÁVĚREČNÁ 13. etapa + mapa.
Po patnácti dnech je tu vrchol. Na všechny posádky, které dorazily až sem čeká poslední, spíše symbolická etapa. Ta je složena ze 181 kilometrů, ty jsou rozděleny do tří kontrolních bodů.
Konečné výsledky Rally Dakar 2011:
Motocykly:
1.Coma
2.Despres
3.Rodrigues
4.Lopez Contrado
5.Pedrero Garcia
6.Ullevalseter
7.Azevedo
8.Faria
9.Cody
10.Czachor
31. Pabiška (CZE)
Čtyřkolky:
1.Patronelli
2.Halpern
3.Laskawiec
4.Declerck
5.Copetti
6.Santamarina
7.Mafei
8.Hansen
9.Mazzucco
10.Liparoti
Automobily:
1.Al-Attiyah
2.De Villiers
3.Sainz
4.Peterhansel
5.Holowczyc
6.Miller
7.Leal Dos Santos
8.Lavielle
9.Spinelli
10.Kahle
Kamiony:
1.Čagin
2.Kabirov
3.Nikolajev
4.Merdějev
5.Echter
6.Vila
7.Van Vliet
8.Ardavichus
9.Behringer
10. Van Den Brink
14.Vildman (CZE)
pátek 14. ledna 2011
Rally Dakar 2011 - 12. etapa + mapy.
Předposlední, dvanáctá etapa skýtá 555 ostrých měřených kilometrů. Trasa je rozdělena do dvanácti kontrolních bodů. Od pátého waypointu začíná poměrně prudké stoupání do cíle. Jako první vyrazí piloti trucků, ti budou mít netradičně nejkratší trať ze všech, 226 kilometrů - osm kontrolních bodů (viz. přiložené mapy).
Kamiony:
1.Čagin
2.Kabirov
3.Nikolajev
4.Merdějev
5.Echter
6.Vila
7.Van Vliet
8.Ardavichus
9.Sugawara
10.Behringer
14.Vildman (CZE - Liaz)
Automobily:
1.Al-Attiyah
2.De Villiers
3.Sainz
4.Peterhansel
5.Holowczyc
6.Miller
7.Leal Dos Santos
8.Lavielle
9.Spinelli
10.Kahle
Motocykly:
1.Coma
2.Despres
3.Lopez Contrado
4.Rodrigues
5.Pedrero Garcia
6.Ullevalseter
7.Azevedo
8.Faria
9.Cody
10.Viladoms
Čtyřkolky:
1.Patronelli
2.Halpern
3.Declerck
4.Laskawiec
5.Copetti
6.Santamarina
7.Mazzucco
8.
9.
10.
V kategorii motocyklů si už několik etap kráčí pro první tři místa stejná trojice. Coma - Despres -Lopez Contrado. Pokud půjde vše tak, jak tomu bylo dosud dojedou jezdci v tomto pořadí i do velkého cíle.
Kamionům vládne Čagin před kolegy Kabirovem a Nikolajevem. I tato trojice má reálnou šanci na stejné konečné umístění.
Čtyřkolkám kraluje Patronelli před Halpernem a Declerckem. Jsou zde velké časové rozestupy např. Halpern ztrácí na Patronelliho 6 hodin. I zde je tak pravděpodobné, že jezdci zakončí soutěž ve stejném pořadí.
V automobilech stále vedení drží Al-Attiyah, druhý je De Villiers a až třetí Carlos Sainz.
Zítra se rozhodne o tom, kdo se stane vítězem v jednom z nejnáročnějších, možná nejnáročnějším závodě na světě ! Buďte u toho zde na blogu !
čtvrtek 13. ledna 2011
Jak bude vypadat Fiesta WRC továrního týmu Fordu ?
Na výstavě Autosport International představil tovární tým automobilky Ford nový design svého závodního stroje pro nadcházející sezónu WRC. Jedná se o očekávanou Fiestu RS WRC, jak bude vypadat v týmových barvách ? Podívejte se níže !
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)